Międzyzdroje wyrosły w otoczeniu dzikiej przyrody

dotyk międzyzdrojskich plaż pieści zmysły. Kto raz go poczuł, na pewno tu wróci. ...

Międzydroje ...

Międzyzdroje wyrosły w otoczeniu dzikiej przyrody. Urwiste klify porośnięte lasem są naturalną granicą plaży. Tu bije serce Wolińskiego Parku Narodowego. Spacery, siłą rzeczy, zaczynają się lub kończą na molo.

Elegancka konstrukcja liczy sobie bez mała 400 metrów. Zmęczeni przysiąść mogą na ławeczkach i schronić się w stylowych "altankach".

Przy końcu morskiego traktu spacerowego cumuje "biała flota". Wycieczkowce oferują rejsy do cesarskich kurortów położonych po niemieckiej stronie wybrzeża. Tutaj wejdziesz też na pokład baśniowego galeonu i wypłyniesz w morze.

Do atrakcji turystycznych Międzyzdrojów można zaliczyć:
- Promenadę Gwiazd z odciśniętymi dłońmi artystów
- Molo o długości 395 m
- Gabinet Figur Woskowych oraz Gabinet Gwiazd
- Punkty widokowe: Kawcza Góra i Gosań
- Kościół św. Piotra Apostoła, kaplica Stella Matutina

Warto zobaczyć ...

Gdy nie ma pogody, jest tu co robić. Spacer wśród szumiących drzew Wolińskiego Parku Narodowego może prowadzić na Kawczą Górę – punkt widokowy obok przystani rybackiej. Dalej przy głównej szosie relacji Kołobrzeg- Świnoujście, znajdziesz wejście na Górę Gosań – najwyższe wzniesienie nadmorskich klifów ( 93 m.n.p.m.), gdzie widoki zapierają dech, a w krajobraz wpisują się wojenne umocnienia. Stąd już niedaleko do Pokazowej Zagrody Żubrów.

Jeśli jeszcze czujesz niedosyt, możesz wybrać się do Muzeum Przyrodniczego w mieście, gdzie przykuwają wzrok dioramy – inscenizacje nadbałtyckiej natury. Rozrywkę oferuje też Muzeum Figur Woskowych ze słynnymi postaciami ze świata filmu i polityki.

Koneserzy dźwięków z wyższej półki również zaspokoją zmysły. Pieśń chóralna na światowym poziomie oraz muzyka sakralna kierowana jest do wymagających odbiorców.

Historia ...

Wakacyjne miasteczko leży 12 km na wschód od Świnoujścia. W XII w. istniały tu wioski o nazwach: Selazo i Kapenze. Osada Żelazo nazwę swą wzięła od bagiennej rudy żelaza, którą wydobywano do XIV w. Natomiast osada Kapenze znajdowała się na południowy wschód od dzisiejszego miasta, w głębi puszczy. W średniowieczu prowadziła tędy droga handlowa. W 1630 r. tereny opanowali Szwedzi , a w 1720 r. zostały włączone do Prus.

Korzenie uzdrowiska sięgają XIX w., gdy zaczęły powstawać pierwsze zakłady kąpieliskowe. Zakłady solankowe, hotele, uporządkowanie wybrzeża, budowa przystani dla statków pasażerskich oraz park zdrojowy – to wszystko sprawiło, że rybackie Misdroy stało się magnesem dla chcących podreperować nadwątlone siły i szukających odpoczynku.

Wiele pięknych willi przedwojennych przetrwało II wojnę. Spacerując uliczkami można natrafić na całe skupiska secesyjnych olbrzymów.

Oczywiście znajdzie się tysiąc mniej niewinnych powodów, dla których warto tu być !